حق فراموش شدن

دایرکتوری حذف حساب‌های کاربری

rtbf.ir

پاک‌کردن تمام اطلاعات از سطح اینترنت ممکن است؟

تاریخ: 25 آذر 1400   امیر

نقض اطلاعات از سوی شرکت‌ها و ارائه کنندگان خدمات اینترنتی، دزدی‌ها، جعل هویت، کلاهبرداری‌های بانکی؛ همه و همه این عبارات برای ما آشنا هستند. در هر کشوری که زندگی بکنید جرائم اینترنتی جزوی اجتناب ناپذیر از زندگی شما خواهند بود. اطلاعات شما را می‌دزدند و به نام شما صفحات مجازی می سازند، از شما اخاذی می‌کنند و یا با هک کردن شما اقدام به دزدیدن اطلاعاتی می‌کنند که به ضرر شما تمام خواهد شد. همه ما حداقل ماهی یک بار یک عنوان جدید ترسناک درباره جرایم اینترنتی در مقالات و اخبار روز می‌خوانیم، اما چگونه می‌توان به صورت امن از اینترنت استفاده کرد؟ سایت‌هایی که هر لحظه به لوکیشن و اطلاعات تلفن‌همراه شما دسترسی دارند، اپلیکیشن‌هایی که در ازای دسترسی به مخاطبان، تصاویر و اطلاعات دیگر شما خدماتشان را ارائه می‌کنند. حتی زمانی که به دنبال وسیله خاصی می گردید تبلیغ‌های مربوط به آن وسیله در همه ی سایت‌ها برایتان نمایان می‌شود، ترسناک است!

 

چگونه تمام اطلاعات و حساب‌های کاربری خود را از اینترنت حذف کنیم؟

شاید شما هم فکر کنید که این کار کاملاً امکان پذیر نیست، تا حدودی درست است، البته قبل از این که با این سایت آشنا شوید! در صورتی که خودتان به تنهایی بخواهید اطلاعات خود را از سطح اینترنت پاک کنید بله امکان پذیر نخواهد بود. اگر می‌خواهید خودتان بدون کمک تمام اطلاعات خود را از اینترنت پاک کنید می‌توانید با حذف سابقه جستجوی خود شروع کنید. هر چند شما به تنهایی نمی‌توانید خود را کاملاً از جهان دیجیتال پاک کنید اما راه‌هایی برای خلاص شدن از شر سرویس ای ناامن و مزاحم در اینترنت وجود دارد. برای رها شدن از فشار روانی و نقض حریم‌خصوصی تان در اینترنت، این کارها را انجام دهید:

 

حساب‌های کاربری آنلاین خود را حذف کنید

شما احتمالاً بیش از آن چه تصورشان را بکنید حساب‌های کاربری و اکانت‌های آنلاین دارید. اگر واقعاً می‌خواهید حضور خود در اینترنت را خاتمه دهید، می تواهید این حساب‌ها را از بین ببرید به ویژه حساب‌هایی که دیگر از آن‌ها استفاده نمی کنید. به اینستاگرام، لینکدین و توییتر خود سر بزنید، آیا واقعا به این شبکه‌ها نیاز دارید؟

 

ایمیل یا ایمیل‌های خود را کاملا غیرفعال کنید

این یک گام بسیار بزرگ برای رها شدن از دنیای دیجیتال است. اکثر مردم در این مرحله تصمیم خواهند گرفت که پرهیز از اینترنت برای آن‌ها مناسب نیست و با وجود اذیت و آزار و احساس ناامنی بیخیال خداحافظی از دنیای مجازی می‌شوند. ایمیل هنوز هم محبوب ترین روش ارتباطی در جهان است و از آدرس‌های ایمیل برای انواع معاملات دیجیتال، از جمله بانک‌داری آنلاین استفاده می‌شود. اگر واقعاً می‌خواهید حضور خود در اینترنت را خاتمه دهید، می‌توانید این ایمیل‌ها را برای همیشه غیرفعال کنید. سرویس جیمیل با بیش از 1 میلیارد کاربر محبوب ترین سرویس موجود است. قبل از بستن حساب خود، مطمئن شوید که همه داده‌های قدیمی خود را بارگیری و ذخیره کرده‌اید، زیرا هرگز نمی‌دانید چه زمانی این بایگانی مکاتبات قدیمی مهم می‌شوند و گاهی زندگی‌تان به آن‌ها بستگی خواهد داشت!

 

اگر از حذف حساب ایمیل خود پشیمان شدیم چه...؟

اگر اگر جیمیل خود را حذف کردید و بعداً از آن احساس عجیبی کردید یا نیاز داشتید که دوباره به ایمیل‌هایتان دسترسی داشته باشید، هنوز فرصت دارید حساب خود را دوباره فعال کنید. به گفته گوگل، اگر حساب خود را "اخیراً" پاک کرده باشید" ممکن است بتوانید ایمیل‌های قدیمی خود را بازیابی کنید." با این حال، مدت زمان موجود بودن این گزینه بیان نمی‌شود، بنابراین قبل از حذف این حساب مطمئن شوید.

 

از نرم‌افزار‌های تغییر آی‌پی استفاده کنید

ترک اینترنت نیز به معنای کنار گذاشتن بانک‌داری آنلاین، خرید آنلاین و اشتراک عکس آنلاین است. بسیاری از ما به راحتی‌های مبتنی بر وب عادت کرده‌ایم. این امر در زندگی سه بعدی ما چنان در هم آمیخته است که در واقع نمی‌توانیم زندگی بدون آن را تصور کنیم. می‌توانید از سازمان‌های معتبر با قیمت‌های مناسب نرم‌افزار‌های تغییر آی‌پی (یا همان ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن) خریداری کنید و آی‌پی خود را امن نگاه دارید. توجه داشته باشید که دانلود نرم‌افزار‌های تغییر آی‌پی غیرقانونی (*قند*شکن رایگان) می‌تواند اثر عکس روی حفظ حریم‌شخصی و اطلاعات کاربری شما داشته باشد. شبکه‌های‌اجتماعی مرزی بین یک ابزار مفید و اعتیادی فلج کننده به فضای هستند. همچنین شبکه‌های هزاران هزار منتقد دارند که می‌گویند آن‌ها به حریم‌شخصی ما آسیب می رسانند و می‌توانند اطلاعات غلطی را منتقل کنند. نشر اطلاعات غلط و آسیب زا در این شبکه‌ها آسان است. با آبروی افراد بازی می‌شود و دسترسی‌هایی که این شبکه‌ها از شما می‌خواهند خطرناک است. به هر دلیلی ممکن است بخواهید حساب‌کاربری خود را به کل حذف کنید. کنکور، اتلاف وقت، نگرانی بابت نشر اکاذیب درموردتان و هر چیز دیگری، ما در این نوشته به شما کمک می‌کنیم که حساب‌های کاربری خود را در سطح اینترنت پاک کنید. این که بخواهید حساب خود را پاک کنید یک چیز است، پاک‌کردن اپلیکیشنی مانند اینستاگرام هم چیز دیگری است. رسانه‌های اجتماعی از شما و اطلاعات شما درآمد کسب می‌کنند، بنابراین تعجب آور نیست که آن‌ها نمی‌خواهند شما را رها کنند. به همین دلیل، بزرگترین شبکه‌های مجازی حذف حساب شما را بیش از حد پیچیده کرده‌اند. اما اگر می‌خواهید از شر آن‌ها خلاص شوید، آنچه در اینجا باید انجام دهید اینجاست، با ما همراه باشید!

 

فیس‌بوک

احتمالا شما از سال‌های گذشته حساب فیس‌بوک خود را داشته‌اید و در آن زمان شاید اطلاعات‌شخصی بیش از حدی در آن ارسال کرده باشید. شاید شما فقط از تمام به‌روزرسانی‌هایی که دوستانتان به اشتراک می گذارند ناراحت باشید و یا اینکه در مورد حریم‌شخصی تان در فیسبوک سوالاتی دارید که به خوبی پاسخ داده نشده‌اند. اگر تا به حال حساب فیسبوک خود را غیرفعال کرده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که دفعه بعد که وارد سیستم می‌شوید همه چیز به حالت عادی بر می‌گردد، گویا اتفاقی نیفتاده است. به این دلیل که غیرفعال‌کردن حساب فیس‌بوک شما با حذف آن یکسان نیست. هنگامی که حساب خود را غیرفعال می‌کنید، فقط اطلاعات خود را از جستجوها و دوستان فیس‌بوکی خود پنهان می‌کنید. اگرچه هیچ چیز در سایت قابل مشاهده نیست، اما اطلاعات حساب شما در دست نخورده باقی‌مانده و سرور‌های فیسبوک مشتاقانه منتظر بازگشت شما هستند. غیرفعال‌کردن حساب شما هنوز یک فرآیند پیچیده است. وارد تنظیمات خود شوید و روی تنظیمات و حریم‌خصوصی کلیک کنید. سپس روی اطلاعات برنامه فیسبوک خود کلیک کنید. بر روی Deactivation and Deletion کلیک کرده و Deactivate Account را انتخاب کنید. در آخر، روی ادامه برای غیرفعال‌کردن حساب کلیک کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید. اکنون، برای حذف دائمی حساب خود، باید محل انتخاب گزینه حذف را یاد بگیرید. از همان فهرست غیرفعال‌سازی و حذف فهرست شده در بالا، حذف حساب را انتخاب کنید، سپس روی ادامه به حذف حساب کلیک کنید. رمز ورود خود را وارد کنید، روی ادامه کلیک کنید و سپس روی حذف حساب کلیک کنید. شایان ذکر است که حذف واقعی کلیه اطلاعات شما دو روز به طول خواهد انجامید. بله ، درست خواندید - این فقط یک درخواست است. فیس‌بوک روند حذف را برای چند روز پس از ارسال درخواست خود به تأخیر می اندازد و اگر در آن مدت وارد حساب خود شوید، درخواست شما را لغو می‌کند. بسیار مهم است که در این دوره انتظار به فیس‌بوک مراجعه نکنید. حتما برنامه را از تلفن خود پاک کنید! اگر می‌خواهید حساب خود را حذف کنید اما نمی‌خواهید همه اطلاعات حساب خود را از دست دهید ، ابتدا تمام اطلاعات مهم خود را بارگیری کنید. اطلاعاتی که می‌توانید بارگیری کنید، از عکس‌ها و وضعیت‌هایی که ارسال می‌کنید، تا تبلیغاتی که روی آن‌ها کلیک کرده‌اید و آدرس‌های مورد استفاده شما را شامل می‌شود.

 

اینستاگرام

اینستاگرام به شما اجازه نمی‌دهد حساب خود را از طریق برنامه حذف کنید. دلیلش را هم به خوبی می‌دانید! در عوض، برای حذف حساب‌کاربری خود باید از طریق اینستاگرام وب وارد شوید. اینستاگرام فقط به شما امکان می‌دهد حساب خود را به طور موقت غیرفعال کنید. با کلیک روی نماد شخص در گوشه بالا سمت راست و انتخاب ویرایش نمایه، گزینه غیرفعال را پیدا کنید. در پایین صفحه، گزینه غیرفعال‌کردن موقت حساب خود را مشاهده خواهید کرد. برای خلاص شدن از شر اکانتتان، این آدرس را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید و پس از ورود روی «حذف دائمی حساب من» کلیک کنید. در گذشته، کاربران اینستاگرام گزارش داده بودند که هنگام حذف حساب خود، از آن‌ها خواسته می‌شود شماره‌تلفن خود را وارد کنند. خوشبختانه، به نظر می‌رسد که دیگر نیازی به این کار نیست.

 

تلگرام

برخلاف سایر شبکه‌های مجازی پاک‌کردن اکانت تلگرام چندان کار سختی به نظر نمی‌آید. هر چند پاک‌کردن اکانت تلگرام هم مانند سایر برنامه‌های بالا به طور مستقیم از طریق اپلیکیشن امکان پذیر نیست اما می‌توانید به سادگی در وب این برنامه حساب‌کاربری تان را برای همیشه حذف کنید.

 

واتس اپ

واتس اپ تنها برنامه‌ی مشهور و محبوبی ست که به شما اجازه پاک‌کردن اکانت را از طریق اپلیکیشن می‌دهد. کار ساده‌ای باید انجام دهید. وارد تنظیمات شده و روی گزینه ی حساب‌کاربری کلیک کنید. گزینه حذف حساب‌کاربری به رنگ قرمز در پایین صفحه انتظارتان را می‌کشد!

 

ممنون که تا انتهای این نوشته همراهمان بودید، ما را از نظرات و تجربیات ارزشمندتان محروم نکنید و هر سوالی دارید همینجا از ما و کاربران دیگر بپرسید!