حق فراموش شدن

دایرکتوری حذف حساب‌های کاربری

WWW.RTBF.ir

پروژه‌ی Tor و سایت‌های .onion چیست؟

تاریخ: 26 خرداد 1400   امیر

تور نرم‌افزاری رایگان و منبع باز برای امکان برقراری ارتباط ناشناس است. این نرم‌افزار ترافیک اینترنت را از طریق یک شبکه همپوشانی داوطلبانه رایگان، جهانی، متشکل از بیش از هفت هزار رله جهت پنهان کردن مکان و کاربرد کاربر از هر کسی که تحت نظارت شبکه یا تجزیه و تحلیل ترافیک است به کار می‌رود. تور برای آزادی و توانایی کاربران اینترنت در برقراری ارتباط محرمانه از طریق کنترل نشدن فعالیت‌های اینترنتی استفاده می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

تاریخچه تور و آنین

Tor سایت‌های آنین یا مسیریابی پیازی در اواسط دهه 1990 توسط کارکنان آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده، توسط ریاضیدان پاول سایورسون و دانشمندان کامپیوتر مایکل جی رید و دیوید گلدشلاگ برای محافظت از ارتباطات آنلاین اطلاعاتی ایالات متحده توسعه یافت. مسیریابی پیازی با رمزگذاری در لایه کاربردی پروتکل ارتباطی پشته، مانند لایه‌های پیاز تو در تو قرار می‌گیرد.

تور چه فایده‌ای برای کاربران اینترنت دارد؟

تور کاربران خود را قادر به گشت‌و‌گذار در اینترنت، گپ زدن و ارسال پیام‌های فوری به صورت ناشناس می‌کند و توسط طیف گسترده‌ای از افراد برای اهداف مشروع و نامشروع و غیرقانونی استفاده می‌شود. هر چند تور بیشتر یک بستر امنیتی است و برای در امان ماندن اطلاعات کاربران استفاده دارد اما مانند هر امکانات دیگری استفاده نامشروع از آن نیز چیز دور از ذهنی نیست.

تور، موضوعی بحث برانگیز!

تور همواره در دفاع از خود می‌گوید که کاربران و مخاطبان تور همه شامل "افراد عادی" هستند که مایلند فعالیتهای اینترنتی خود را از طریق وب‌سایت‌ها و تبلیغ کنندگان محرمانه نگه دارند، افرادی که نگران جاسوسی اینترنتی هستند، کاربرانی که از سانسور طفره می روند مانند فعالان، روزنامه نگاران و حتی متخصصان نظامی.

جالب است بدانید که تور از نوامبر 2013، حدود چهار میلیون کاربر داشت. تور در کشورها مختلف به طور فزاینده‌ای توسط قربانیان خشونت خانگی و مددکاران اجتماعی و آژانس‌های امدادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. و سازمان‌های خبری .

در مارس 2015، دفتر علم و فناوری مجلس توجیهی را منتشر کرد که در آن اظهار داشت: "توافق گسترده‌ای وجود دارد که منع سیستم‌‌های گمنامی آنلاین به طور کلی به عنوان گزینه سیاست قابل قبول در انگلیس دیده نمی‌شود." و اینکه "حتی اگر چنین باشد ، چالش‌های فنی وجود دارد." این گزارش همچنین خاطر نشان كرد كه "فقط در مشاهده و توزیع تصاویر ناشایست كودكان نقش جزئی دارد" كه بخشی از آن به دلیل نهفتگی ذاتی آن است.

پذیرش تور، تأثیر و قانون گذاری

یک آغازگر متحرک بسیار مختصر در زمینه حمل و نقل قابل جابجایی تور روشی برای دسترسی به شبکه ناشناس بودن بود. تور به دلیل ارائه حریم خصوصی و گمنامی به کاربران آسیب پذیر اینترنت مانند فعالان سیاسی که از نظارت و دستگیری ترسیده‌اند، کاربران وب معمولی که تهدید به سو استفاده شده‌اند یا مورد اخاذی قرار گرفته‌اند مورد ستایش واقع شده است.

سازمان جهانی امنیت تور را به دلیل ناشناس بودن اینترنت یک راه کاربردی با امنیت بالا و تأخیر کم خوانده است و آن را شاید موثرترین وسیله شکست تلاش‌های نظارت آنلاین اطلاعات رسانه توصیف کرده‌اند که حتی پیچیده‌ترین جاسوسان الکترونیکی جهان نیز نتوانسته اند نحوه شکستن آن را بفهمند!

سطحوح امنیتی تور

تور برای کاربران خود تنظیمات پیشرفته امنیتی ارائه می‌دهد. این پلتفرم علاوه بر رمزگذاری داده‌ها، از جمله تغییر مداوم آدرس تور از طریق یک مدار مجازی متشکل از رله‌های متوالی و تصادفی انتخاب شده سه سطح امنیتی خاص را برای کاربران در نظر گرفته است:

 • استاندارد (پیش‌فرض): در این سطح امنیتی، همه ویژگی‌های مرورگر فعال هستند. این سطح بیشترین تجربه قابل استفاده و کمترین سطح امنیت را فراهم می‌کند.

 • امن تر: در این سطح امنیتی، تغییرات زیر اعمال می‌شود
  در سایت‌های غیر جاوااسکریپت غیرفعال است. HTTPS
  در سایت‌هایی که جاواسکریپت فعال است، بهینه سازی عملکرد غیرفعال است. اسکریپت‌ها در برخی از سایت‌ها ممکن است کندتر اجرا شوند.
  برخی از مکانیسم‌های نمایش معادلات ریاضی غیرفعال هستند.

 • امن ترین: در این سطح امنیتی، این تغییرات اضافی اعمال می‌شود.
  جاواسکریپت به طور پیش‌فرض در همه سایت‌ها غیرفعال است.
  برخی از قلم‌ها، نمادها، نمادهای ریاضی و تصاویر غیرفعال هستند.